portret1

Zbigniew Książek

(ur. 1954 w Skarżysku – Kamiennej, zamieszkały od 1976 roku w Krakowie, gdzie studiował polonistykę na UJ ) – scenarzysta, poeta, prozaik, tekściarz, kompozytor.

Wspólnie z kompozytorem Piotrem Rubikiem jest twórcą wielokrotnie nagradzanego Tryptyku Świętokrzyskiego (płyty osiągnęły status platynowych i diamentowych), w którego skład wchodzą oratoria: Świętokrzyska Golgota, Tu Es Petrus   i Psałterz Wrześniowy (2006 – 2008); a także kantaty Zakochani w Krakowie, która została stworzona w związku z obchodami 750-lecia lokacji Krakowa.

W 2008 roku z kompozytorem Bartłomiejem Gliniakiem stworzył dwupłytowy cykl Oratorium Kalwaryjskie  i Siedem Pieśni Marii. W 2009 roku, z tymże Bartłomiejem Gliniakiem napisał i zrealizował monumentalny koncert Listy z Placu Zgody.

W 2010 roku prapremiera Powrotu Wielkiego Szu – musicalu z Janem Nowickim w roli głównej i librettem Zbigniewa Książka.

W 2011 roku z Piotrem Rubikiem stworzył dwupłytowy album Opisanie świata który po trzech tygodniach sprzedaży osiągnął status złotej płyty.

W 2015 i 2016 roku kolejne formy symfoniczne z Piotrem Rubikiem: Pieśni Szczęścia oraz Z powodu mojego Imienia – utwór uświetniający obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Rok 2016 to także premiera polskiej wersji słynnego musicalu Notre Dame de Paris z adaptacjami tekstów autorstwa Zbigniewa Książka, oraz wydanie powieści Byłaś serca biciem – czyli przypadki pewnego literata (wyd. Muza).

Obecnie pracuje nad musicalem dla dzieci Karuzela na biegunach z Piotrem Rubikiem, oraz dogląda produkcji komedii muzycznej swojego autorstwa Sceny miłosne dla dorosłych w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Autor tekstów piosenek m.in. Michała Bajora, Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego czy zespołu Brathanki, współpracownik Piwnicy pod Baranami. Jego sztuki teatralne reżyserowali m.in. Márta Mészáros (Urodziny mistrza), Krzysztof Jasiński (Sztuka kochania) i Igor Michalski (Sceny miłosne dla dorosłych). Twórca scenariuszy filmów animowanych (Żeby inaczej pięknie raczej, Biały Pies i Dla Noemi), dobranocek dla dzieci oraz scenariusza spektaklu Piwnicy pod Baranami Groble, Groble czyli Piotra Skrzyneckiego opowieść o żywych i umarłych. Autor powieści i wierszy dla dzieci i dorosłych : Królestwo zielonej polany, Pioseneczki dla moich siostrzeńców, Wycieczka do krainy dobrych ludków.

Laureat m.in.: Studenckiego Festiwalu Piosenki (1979), Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Festiwalu Super Jedynki w Sopocie.