Zbigniew Książek

aktualizacja: 25.12.2013

(ur. 1954 w Skarżysku – Kamiennej, zamieszkały od 1976 roku w Krakowie, gdzie studiował polonistykę na UJ ) – scenarzysta, poeta, prozaik, tekściarz, kompozytor.

Wspólnie z kompozytorem Piotrem Rubikiem jest twórcą wielokrotnie nagradzanego Tryptyku Świętokrzyskiego ( płyty osiągnęły status platynowych i diamentowych ), w którego skład wchodzą oratoria: Świętokrzyska Golgota, Tu Es Petrus   i Psałterz Wrześniowy (2006 – 2008) ; a także kantaty Zakochani w Krakowie, która została stworzona w związku z obchodami 750-lecia lokacji Krakowa.

W 2008 roku z kompozytorem Bartłomiejem Gliniakiem stworzył dwupłytowy cykl Oratorium Kalwaryjskie  i Siedem Pieśni Marii. W 2009 roku, z tymże Bartłomiejem Gliniakiem napisał i zrealizował monumentalny koncert Listy z Placu Zgody.

W 2010 roku prapremiera Powrotu Wielkiego Szu z Janem Nowickim w roli głównej . Libretto musicalu.

W 2011 roku Zbigniew Książek i Piotr Rubik stworzyli dwupłytowy album Opisanie świata który po trzech tygodniach sprzedaży osiągnął status złotej płyty

Autor tekstów piosenek m.in. Michała Bajora, Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego czy zespołu Brathanki, współpracownik Piwnicy pod Baranami. Jego sztuki teatralne reżyserowali m.in. Márta Mészáros (Urodziny mistrza), Krzysztof Jasiński (Sztuka kochania) i Igor Michalski (Sceny miłosne dla dorosłych). Twórca scenariuszy filmów animowanych (Żeby inaczej pięknie raczej, Biały Pies i Dla Noemi), dobranocek dla dzieci oraz scenariusza spektaklu Piwnicy pod Baranami Groble, Groble czyli Piotra Skrzyneckiego opowieść o żywych i umarłych. Autor powieści i wierszy dla dzieci i dorosłych : Królestwo zielonej polany, Pioseneczki dla moich siostrzeńców, Wycieczka do krainy dobrych ludków.

Laureat m.in.: Studenckiego Festiwalu Piosenki (1979), Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Festiwalu Super Jedynki w Sopocie.

© Zbigniew Książek 2013